سیزده بدررادرجنگل زرین گل تجربه کنید

سیزده بدررادرجنگل زرین گل تجربه کنید

آنچه لازم است درباره سیزده بدربدانید

آیین سیزده بدر :

سیزده‌بدر سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن‌های نوروزی است. در تقویم‌های رسمی ایران این روز روز طبیعت نامگذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی است. برخی بر این باورند در این روز باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند

تاریخچه ی سیزده بدر:

پیشینه  جشن نوروز را از زمان جمشید می دانند ؛درباره ی سیزده بدر هم روایت است:

جمشید، شاه پیشدادی، روز سیزده نوروز (سیزده بدر)را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کند و بارعام می دهد و چندین سال متوالی این کار را انجام می دهد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درمی آید و ایرانیان از آن پس سیزده بدر را بیرون از خانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار می کنند .

فلسفه سیزده بدر چیست؟ 

سیزده‌بدریکی از بهترین روزهای نوروز می‌باشد. مردم پس از انجام 12‌روز برگزاری
جشنهای سال نو، روز سیزدهم را در دل طبیعت می‌گذرانند.

گروهی از مردم معتقدند که برای دور‌کردن نحسی این روز باید از خانه خارج شوند و سیزده بدر کنند تا نحسی روز در طبیعت به در شود. در این روز سبزه‌ها سبز شده را که چند روز اول سال نو مهمان سفره هفت سین بوده به آب روان می‌سپارند.

روزسیزده، کمتر کسی در منزل می‌ماند. در ساعت اول روز خیابانها شلوغ و پر‌رفت و آمد است. پارکها مناظر طبیعی اطراف شهر پذیرای میلیونها زن و مردم و جوان و پیر و کودک است. خانواده‌ها با صفا و صمیمیت در کنار هم می‌نشینند و گل می‌گویند و گل می‌شنوند.

 

علف یا سبزه گره زدن:

یکی از کارهای روز سیزده‌بدر، علف گره‌زدن است.در‌مورد سابقه این رسم می‌گویندکه مربوط به فرزندان کیومرث یعنی اولین زوج یا اولین پدر و مادر (مشیه و مشیانه)است. زرتشتیان معتقدند چون این دو با هم ازدواج کردند، دو شاخه «مورد» را گره زدند و پایه ازدواج خود را بنا نهادند و از آن زمان به بعد این رسم معمول گردید.

 

 

 سیزده بدر درجنگل زرین گل:

 

جنگل زرین گل،واقع در جنوب شرقی شهرستان علی آباد کتول-ابتدای جاده روستای سیاه رودبار می باشد که فاصله آن ازعلی آبادتاجنگل حدودا"۵کیلومتراست

دردل جنگل نقاط قدیمی وجودداردکه اهالی محل برحسب عادت به آن نقاط درروزسیزده مراجعه می کنند مانند پاکوتل-ایستگاه چوب-ایستگاه یزدان خان و........که وبلاگ نویس به همراه دیگراعضاء به پاکوتل رفته وتصاویری هم به رسم یابود درصفحه درج کرده که ان شاءالله راضی باشید وشایدهم درسال بعدشمامهمان آنجا باشید.

 

جمع آوری هیزم ودرست کردن آتیش جهت پختن کباب

 

 

 

سیخ زدن کباب ها وآماده کردن کباب

 

 

 

 

 

گرفتن عکسهای یادگاری

 


 

 

عکسهایی ازآبشارزرین گل ومسیرآبشار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 به امید موفقیت وپیروزی

 

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 134 بازدید