اسب ترکمن یار قدیمی وباوفای ترکمن صحرا-کتول

اسب ترکمن یار قدیمی وباوفای ترکمن صحرا-کتول

ترکمن صحرا

ترکمن صحرا منطقه‌ای در شمال شرقی ایران است و شهرهای گنبد کاووس، بندر ترکمن، آق‌قلا، مراوه‌تپه، کلاله، سیمین‌شهر، گمش‌تپه، نگین‌شهر، انبار آلوم و داشلی برون، بجنورد، درگز، شهر فراغی، گلیداغ، رامیان، گرگان و اطراف تربت جام را در بر می‌گیرد.

معرفی اسب ترکمن

اسب ترکمن گونه‌ای از اسب با نژاد ترکمن خالص است که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابدو رنگ آنها بیشتر خاکستری رنگ است و بدنی کشیده و لاغر دارند.

 شکم آنها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسبها، تخت است، به عبارت دیگر شکم آنها لاغر است لازم به ذکراست صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است.

  ویژگی‌های منحصر به فرد اسب ترکمن:

  قد ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتیمتر، گوشهای بلند و متحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سم‌های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی.

رنگهای تیره‌های اسب آخال تکه و یموت:

کهر، نیله (طوسی)، سمند، کرنگ، قره کهر، ابرش، سیاه و سفید است.

نژادهای شناخته شده اسب ترکمن در سه گروه:

1- یموت 2- آخال تکه 3- چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و اسب عرب)

برخی نیز آمیخته تروبرد و ترکمن (دو خون) هستند.اسب ترکمن اندامی کشیده، دُمی باریک، سر و گردن زیبا دارد. برای اسب‌های با نژاد ترکمن درسال‌های گذشته ذخیره‌های ژنتیک این اسب، تقاضای جهانی یافته است. اسب ترکمن در نزد ترکمن‌ها پیشینه‌ای طولانی در سنن و زندگی صحرانشینی وجنگ وگریزها درگذشته داشته است.

امروزه خالص‌ترین اسب‌های ترکمن ایران را در منطقه راز و جرگلان از توابع استان خراسان شمالی  و استان گلستان منطقه ترکمن صحرا و گنبد کاووس می‌توان یافت که بیشترین جمعیت این اسب را دارا می‌باشد.

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 1 نظر / 146 بازدید
جهان پاک

عجب نژاد زیبایی...اما چرا صادر کردنشون به خارج از کشور ممنوعه؟