آشوراده تنهاترین جزیره ایرانی دریای خزر

جزیره آشوراده گرگان تنهاترین جزیره ایرانی دریای خزر

جزیره آشوراده:

آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان‌کاله در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر است.  

پروازپرنده گان دریایی برفرازجزیره

این جزیره که در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاده‌است.

                        استفاده ازقایقهای موتوری جهت رفتن به سمت جزیره

اسکله جزیره آشوراده

معنای آشوراده :

لفظ «آشوراده» در زبان ترکمنی به معنای «جزیرهٔ آشور» است. و دارای دو بخش آشیر (آشور) و آدا (جزیره) {آشیرآدا = آشوراده} است. ترکمن‌ها به این جزیره «مال آشیر» هم می‌گویند.زیرا در زمانهای قدیم از ساحل بندر ترکمن دامهای خود را جهت تعلیف به جزیره می‌رساندند و در این لفظ «مال» به معنای «دام» و «آشیر» به معنای مصدری «رساندن» است.

منازل قدیمی وخالی ازسکنه درجزیره

تاریخچه جزیره:

در سال ۱۸۳۷ این جزیره با وجود اعتراض ایران به دست نیروهای روسیه اشغال شد.پس از این اشغال ، نیروهای روسی تا چندین دهه یک پاسگاه نظامی در آن داشتند.

بناهای تاریخی جزیره: هم‌اینک این جزیره دو بنای تاریخی در خود دارد. قلعه روس‌ها که در زمان رضاشاه بنای آن تجدید گردیده و به پاسگاه تبدیل شده و خانه وزیر مختار روس، قلعه تخریب گردیده و خانه نیز در حال تخریب است. پوشش گیاهی جزیره: پوشش گیاهی جزیره، بوته‌های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت می‌شوند. در حال حاضر این جزیره خالی از سکنه است. در سال ۱۳۷۲ به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر مردم جزیره، آنجا را ترک کردند.

سربلند وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 12 بازدید