مینودشت بهشت دشتهای سرسبزگلستان

مینودشت بهشت دشتهای سرسبزگلستان وجه تسمیه مینودشت

شهرستان مینودشت (دشت بهشت) یکی از زیباترین شهرهای کشورواستان گلستان است و با جاذبه های طبیعی و طبیعت زیبای خود همیشه سر سبز و زیباست. مینودشت یکی از شهرهای استان گلستان در شمال ایران است  واین شهرستان در ناحیه شرقی استان گلستان در دنباله دامنه کوه های البرز شرقی واقع شده است.. این شهر مرکز شهرستان مینودشت است.

بخشی از پارک ملی گلستان در محدوده این شهرستان قراردارد و دارای جنگلهای انبوه و متراکمی است.

اقوام مردم مینودشت

ترکیب جمعیتی این شهرستان متنوع است این شهر شامل اقوام محلی ساکن (معروف به قوم تات)، و مهاجران قدیمی از جمله آذری ، فارس (بیشتر خراسانی، شاهرودی و سیستانی) و ترکمن هستند. زبان‌های گفتاری رایج فارسی و ترکی بوده و فارسی زبان مشترک مردم است.

پیشینه مینودشت

رضاشاه پهلوی گاه به مینودشت سرکشی می‌کرد و در یکی از این بازدیدها در سال ۱۳۱۳ خورشیدی دو ماه پیش از بازدید درخواست کرد که حداقل دو ساختمان در مینودشت بنا شود. وی در بازدید خود نایب صادق‌خان را به خاطر بنای ساختمان‌ها ستود وبه او طلا بخشید اما به دلایلی نامعلوم وی را از سرپرستی املاک گوکلان برکنار کرد. رضاشاه کشت پنبه و کنف و کرچک و کشف حجاب را در منطقه مینودشت ترغیب کرد.  

 نامگداری مینودشت

این شهرستان در ابتدا به صورت یک روستا حیات خود را آغاز کرد. گفته می‌شود رضا شاه پهلوی دوره سربازی خود را در مینودشت گذرانده است. وی شبی در خانه یکی از دوستان خود در این شهر میهمان شد. صاحب خانه در خواب دید روزی او پادشاه ایران می‌شود و خوابی که دیده بود برای رضا خان تعریف می‌کند که رضا خان در آن زمان حرف او را نمی پذیرد. پس از چندین سال که رضا خان پهلوی پادشاه شد به دیدن دوست خود به حاجیلر (نام قدیم مینودشت) آمد اما با خبر شد که دوستش به دیار باقی شتافته است. رضا خان در حین برگشت به تهران دستور داد نام حاجیلر را به مینودشت تغییر دهند.

شهرستان مینودشت داراى دو بخش مرکزى وگالیکش است. بخش مرکزى سه دهستان چهل‌چاى، قلعه‌قافه و کوهسارات را در بر مى‌گیرد و بخش گالیکش شامل سه دهستان قراولان، نیلکوه و ینقاق است. مینودشت و گالیکش دو شهر و روستاهاى الفجر، قلعه‌قافه، دوزین، آق‌قمیش، فارسیان و ینقاق از روستاهاى مهم این شهرستان هستند.


این شهرستان با توجه به مناظرطبیعی، تفرجگاه های زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یکی از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود.

قدیمی ترین بقایای حضور انسان که در استان گلستان شناخته شده غار کیارام می باشد که به100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه ( موسترین ) تعلق دارد. همچنین دشت حلقه به عنوان وسیع ترین سایت باستانی استان نیز که 238 هکتار وسعت دارد در این شهرستان قرار گرفته است.

 اماکن گردشگری وباستانی شهرستان مینودشت :


1- آبشار لوه
2- قلعه بوقوتو
3- چشمه لال
4- آبشار گلستان
5- زیارتگاه پیربخش
6- غار کیارام
7- پارک ملی گلستان
8- پارک و جنگل باقرآباد
9- پارک جنگلی چهل چای یا آق چشمه
10- موزه حیات وحش پارک ملی
11- موزه تاریخ طبیعی
12 -پارک ملی
13- آبشار سو
14- تنگه چلچای

تپه باستانی بازگیر مینودشت

تپه باستانی بازگیر در جنوب شرقی روستای بازگیر و در حاشیه ضلع غربی  رودخانه ترکولو در ۲کیلومتری  شمال شهر مینودشت  در شرق استان گلستان قراردارد .

 این تپه به شماره ۳۵۴۷ در تاریخ  ۲۵/۱۲/۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.بخش عمده از عرصه و حریم تاریخی و منظری این مکان باستانی در محدوده روستای بازگیر قراردارد . ساخت و سازهای بی رویه ،  درختکاری، جاده سازیی  و ...  محوطه را مورد تهدید قرار داده است.

در تپه باستانی بازگیر شواهدی  از داده های باستان شناختی هزاره پنجم قبل از میلاد و اواخردوره مفرغ شناسایی شد در  این مکان باستانی در اسفند ماه ۱۳۷۹ مجموعه فلزی از جنس مس  کشف گردید که تاریخ آن به ۱۸۰۰ قبل از میلاد می رسد  که تاکنون نمونه مشابه چنین مجموعه ای در باستان شناسی ایران گزارش شد. این مجموعه ارزشمند هم اکنون در موزه گرگان و کاخ موزه شهر گرگان نگهداری می شود .

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 1 نظر / 27 بازدید
رضا

خیلی عالی بود[گل]