روستای الامن کتول نگین طبیعت کتول

روستای الامن کتول نگین طبیعت کتول

روستای الامن در استان گلستان در شهرستان علی اباد کتول در شهر فاضل اباد واقع شده است.این روستا با این حال که روستایی کوچک وکم جمعیت است اما قدمتی هزار ساله دارد.

این روستای اولین روز های عمر خود تا به امروز اسم های زیادی داشته است .که نام قبلی این روستا (طلاون) بوده است که با گذشت زمان تغییر نام داده ونام (الامن)را برای خود اختیار دارد.

این روستا از مناظره طبیعی فوقالعاده ای برخوردار است.که ازجمله آنها میتوان به آبشار اوترنه و جنگل ازداری و دره آبدوان  و  دره چلم  و دره چوبکش  و اردوگافه پاماضی و...  اشاره کرد.

آبشارالامن

اقوام روستا  غالبا دیلم ،دیلم کتولی،دوستی دیلمی و حسینی هستند .البته بیشتر ساکنین روستا از طایفه (دیلم) هستند.

آبشاراوترنه

چشمه جوشان الامن

چشمه ای جوشان و پر آب در حدود 1 کیلومتری روستای الامن واقع در دره ای کوچک و زیبا وجود دارد که کمتر جایی در این دهنه پیدا می شود که این همه آب را یکجا داشته باشد . شبیه بودن این چشمه به چاه باعث شده که بومیان روستا این مکان را  چاه الامن بنامند .

مرطوب و خنک بودن همیشگی این مکان جای خوبی برای تفریح  بهار و تابستانه می باشد  که در فصل بهار سبزی جنگلی های معطری در آنجا می روید و در تابستان تمشک های پر بارش به زیبایی اش می افزاید .

این روستا در ادوار گذشته توسط خانها و در چند سال گذشته توسط کدخدا اداره می شده است.اما در حال حاضر توسط شورای اسلامی ودهیاری  تحت نظر بخشداری فاضل آباد اداره می شود.

این روستا ازامکانات ورزشی خیلی کمی درحد صفر برخورداراست که فقط از یک زمین فوتبال خاکی که امکاناتی هم ندارد در حد ضعیف از آن استفاده میشود.

مردم روستا اغلب کشاوز هستند که در کنار آن نیز دامداری  انجام میدهند.و محصولات کشاورزی ودامداری روستا (سویا،گندم،برنج،کلزا و جو والبته در قدیم کاشت پنبه و توتون رواج داشته است ومحصولات دامداری آن  از جمله شیر ،پنیر،ماست،کره،دوغ و چکیده میباشد)

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 11 بازدید