آبشارکرنگ کفترطبیعت زیبای گالیکش

آبشارکرنگ کفترطبیعت زیبای گالیکش-گلستان

آبشار کرنگ کفتر

آبشار کرنگ کفتر درشهرستان گالیکش در استان همیشه سرسبزگلستان واقع است. این آبشار در جنوب روستای کرنگ کفتر و در فاصله 2 کیلومتری از آن واقع شده است.

آبشارکرنگ کفتر از روی دیواره ای عمودی با سنگهای طبقه طبقه موازی فرو می ریزد. سرچشمه این آبشار چشمه ای در بالا دست است که به چشمه دیوانه شهرت دارد. آب این چشمه بصورت متوالی و به تناوب قطع و بعد از مدتی دوباره جریان می یابد .

سالیان دراز اهالی بومی منطقه ، این چشمه را به نام چشمه دیوانه می خواندند و در پیدایش آن نیروهای نامریی را دخیل می دانستند. همچنین به اعتقاد اهالی  شرب آب این چشمه سبب جنون آدمی میشود.

علیرغم اعتقادات اهالی بومی منطقه درباره چشمه دیوانه در نزد اهالی که حتی این باورها در وجه تسمیه و نامگذاری چشمه مذکور موثر بوده ، وجود چشمه ای به این شکل و دارای جریان تناوبی از نظر زمین شناسی یک دلیل علمی و عقلایی دارد .

چشمه های ثقلی چشمه دیوانه نیز جزء این نوع چشمه هاست آنهایی هستند که آب آنها با فشاری بجز فشار هیدرواستاتیک به خارج رانده میشود منبع تامین فشار در این نوع چشمه ها معمولا فرایندهای درونی زمین است همانگونه که می دانیم لایه های زیرین زمین مملو است از گازهایی نظیر اکسیژن ، هیدروژن ، ازت ، متان و غیره .

این گازها که در لایه های زیزین زمین و پاینتر از سفره آبهای زیر زمینی قرار دارند در هنگام فعالیت ، بر لایه های فوقانی خود فشار وارد نموده و سبب می شوند که آب موجود در لایه های زیرین سطح زمین با فشار از درون بریدگیها ، گسل ها و کانالهایی که با سطح زمین ارتباط دارند از آن خارج گردیده و در زمان عدم فعالیت این گازها آب  چنین چشمه هایی نیز قطع میگردد .

 در کنار روستای کرنگ کفتر رشته کوه پهناوری وجود دارد که در حاشیه جنوبی این رشته کوه و با فاصله ای در حدود دهها کیلومتر روستایی بنام فارسیان قرار گرفته که این روستا نیز چشمه ای مشابه چشمه دیوانه دارد که آب آن چشمه نیز به تناوب قطع و وصل میگردد .

جالبتر آنکه آب این دو چشمه دارای نوعی ارتباط با هم هستند ، بدین شکل که در هنگامی که آب یکی از این چشمه ها جریان دارد آب چشمه دیگر قطع میگردد . که عامل آن تاثیر همان گازهای زیر زمینی بر لایه ها و گسلهای متفاوت زیر زمینی که در حاشیه هم واقع گردیده اند می باشد .

کرنگ کفتر روستایی از توابع شهرستان گالیکش دراستان گلستان ایران می باشد . این روستا در دهستان قراولان و در فاصله 3 کیلومتری مرکز این دهستان یعنی روستای آق قمیش قرار دارد. این روستا در مسیر جاده گرگان به بجنورد و در 17 کیلومتری شرق گالیکش و در سه کیلومتری جاده اصلی گلستان - مشهد واقع شده است .

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 24 نظر / 183 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همسفر جاده دلتنگی

آدم خودشم نمی دونه چی می خواد! فکر می کنه یه چیز مشخص می خواد، ولی یکی رو می بینه که هیچی از چیزایی که می خواسته نداره و بدون هیچ دلیلی عاشقش میشه، نمی دونم آدما اینجوری ان یا عشق اینه؟! «وودی آلن»

همسفر جاده دلتنگی

دلبسته به سکه های قلک بودیم دنبال بهانه های کوچک بودیم رویای بزرگ شدن خوب نبود ای کاش تمام عمر کودک بودیم ...

یاسمین

سلام آقای افراز واقعا وبلاگ زیبایی دارید. خیلی دلم میخواد باهاتون تبادل لینک کنم. اگر شما هم موافقید من رو با عنوان بهبهان نما لینک کنید و بهم خبر بدید تا منم لینکتون کنم. منتظرتونم، خداحافظ

احسان جعفری

سلام جناب افراز عزیز مدتی بود به دلیل مشکلات بوجود آمده امکان فراهم نشد سری به وب زیبایتان بزنم.باز هم در فضای مجازی همراه و همسفرتان خواهم بود. سربلند و پیروز و تندرست باشید [گل][گل]

مریم

سلام خدا قوت [گل] منم بروز هستم

مریم

تصاویر زیبایست [گل]

انسان

[هورا]سلاااااااااااااام..کجایید ؟؟؟خوب هستید[هورا]

مریم

سلام کجایید؟؟ خبری ازتون نیست بروز هستم[گل]