مطلبی درباره محرم از دوست خوبم محمدمختومی

 مطلبی درباره محرم از دوست خوبم محمدمختومی

محرم   

ماه محرم و صفر ماه هایی هستند که برای تمامی مسلمانان جهان دارای حرمت و  قداست خاصی می باشند. اگر چه ماه محرم در تقویم قمری اولین ماه اسلامی است و برای مسلمانان  جهان باید طلیعه ی شادی و نشاط باشد اما محرم قبل از آنکه یاد آور حلول سال نو قمری باشد یاد آور حادثه ی خونین کربلا و شهادت سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفای وی می باشد ماه محرم و صفر برای قوم ترکمن نیزدارای حرمت خاصی می باشد بطوریکه در این دو ماه هیچگونه مراسم عروسی و شادی برگزار نمی شود.

ترکمن ها اگر چه در عزای شهادت امام حسین (ع) بر سینه جسم نمی زنند اما با تمام قدرت بر سینه ی دل می کوبندو در سوگ او خاطری محزون دارند. در ماه های محرم و صفرحضور ترکمن ها در مساجد بیشتر و حضورجوانان پر رنگترمی شود. شرکت در نماز های جمعه و شنیدن خطبه های نماز جمعه , بسیار پر رونق تر می شود.

جوانان و بزرگسالان که هدف آنها در وهله ی اول چیزی نیست مگر خواندن نماز وگوش جان سپردن به سخنان خطیب جمعه که تا اربعین شهادت امام حسین(ع) تمامی خانواده های ترکمن با دعوت همسایگان و اهل محل , غذای نذری می دهند و این کار ازبارزترین مراسم ترکمن ها در ماه محرم می باشد مراسمی که هر خانواده ی ترکمن برای بجا آوردن آن سعی وافری می کندولو اینکه آخرین قرص نان سفره اش باشد از آن دریغ نمی کنند.

با آغاز ماه محرم مراسم مختلفی در شهرها و روستاهای بزرگ ترکمن نشین استان گلستان با موضوعات شهادت , عاشورا واهل بیت , با شرکت شاعران اهل بیت و روحانیون برجسته ترکمن برگزار می شود.

آخوند جاور یکی از امامان جمعه اهل سنت با اشاره حدیث نبوی در خصوص ذی القربا گفت: قربا فقط آل رسول الله است.

وی در ادامه افزود: مودت بالاتراز محبت است و عشق به امام حسین(ع) نمونه بارز از مودت است.

باز هم بعضی از کور دلان در رسانه های...مستقیما" با وقاحت کامل عنوان می کنند که ترکمن هادر ماه محرم (عاشورا و...)به عروسی گرفتن و پایکوبی و شادی می پردازند. آیا مدارکی دارند که نشان دهنده ی این حرف واین توهین باشد. اگر پایکوبی می کنند پس همایش هادر سال90و سالهای قبل و از جمله در شهرگنبد کاوس در روزچهارشنبه21دی ماه سال 90 همایش بزرگ محرم و عاشورا _عدالت و ایثار _ توسل _ شهادت از دیدگاه اهل سنت برگزارگردید.

مدیر حوزه علمیه قره تپه حاج آخوند میرابی با بهره گیری از آیات و روایات و احادیث نبوی به بیان اهمیت بزرگداشت مناسبت های دینی و جایگاه برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در اینگونه مراسم و قرائت قرآن وادعیه پرداخت و افزود: اهل سنت هیچگاه نمی تواند نسبت به اهل بیت(ع)غافل باشندچرا که اهل بیت (ع) را هم در دنیا و هم در آخرت شفیع خودمی دانند.

در سالهای اخیر در دنیای مجازی بصورت تاسف برانگیز و انتقام گونه تاخت و تاز علیه مردم ترکمن صحرا شروع شده است امادر ماه های اخیر این واقعه دردناک به اوج خود رسیده است.

سایت .... در پستی تحت عنوان بندر ترکمن بهشتی برای فرقه ی ضاله به تاخت و تاز علیه ترکمن های سنی مذهب پرداخته و ساخت و ساز مساجد جدید و باز سازی مساجدقدیم(خانه خدا) در ترکمن صحرا را تهدیدی علیه شیعیان منطقه دانسته است.

امام جمعه اهل سنت شهرستان آق قلا: ترکمن ها ارادت خاصی نسبت به اهل بیت دارند

سایت مذکور از هیچ افترا و تهمتی علیه مردم منطقه فرو گذار نبوده و شمشیر خویش را از رو علیه ترکمن صحرا در ایام محرم و شهادت حضرت علی(ع) مردم ترکمن به رقص و پایکوبی می پردازند بسته است. این اقدام را گوشه ای از فجایع ترکمن صحرا خوانده و خواستار توجه ویژه ی حکومت به این منطقه شده است.

و اما... مردمی که یک عمر درکنار هم دوش به دوش هم بر غاصبان دین/مال/جان و خاک شان که ناموس شان است. جنگیدند و خون پاکشان که آزادی من و توست. و وحدت شان مشتی محکم بر دهان یاوه گویانی چون آمریکا و... است. اونوقت در چنین واقعه ای غم انگیز جشن و پایکوبی کنند. ما ایرانی هستیم خواهیم بود. و آن وحدت مان را زیر پرچم اسلام که مایه ی سربلندیمان است به کوری چشم دشمنان کوردل حفظ کردیم و خواهیم کرد. به یاری خداوند...

چندسفارش ازحضرت علی(ع)

مراقب افکارت باش که گفتارت می شود

  مراقب گفتارت باش که رفتارت می شود

  مراقب رفتارت باش که عادتت می شود

  مراقب عادتت باش که شخصیتت می شود

  و مراقب شخصیتت باش که سرنوشتت می شود

 با تشکر از دوست خوبم محمدمختومی از دوستان اهل سنت (ترکمن)استان گلستان به دلیل عرض ارادت به خاندان اهل بیت وارائه مطالب

منینگ صحرام(محمدمختومی)http://menegsahram.persianblog.ir

موفق وپیروزباشید

 محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 3 نظر / 101 بازدید
محمدمختومی

سلام و درود بر شما دوست عزیز بسیار سپاسگزارم و تشکر ویژه بابت انتشار این مطلب مهم در سایتتان امیدوارم دوستان خالصانه دست همدیگر رو بفشاریم و نگذاریم تا کور دلان آرزویشان را به گور ببرند. موفق باشید.

نغمه ی مهر

صحن حرم از نسیم پر بود از پرپر یا کریم پر بود خورشید دوباره بوسه می زد بر چهره مهربان گنبد گنبد پر از آفاتاب می شد آهسته غم من آب می شد رفتم طرف ضریح او باز تا پر شوم از هوای پرواز اطراف ضریح گریه ها بود دلهای شکسته و دعا بود دلها همه زیر بارش اشک مانند کبوتری رها بود عطر گل یاس در دل من عطر صلوات در فضا بود [گل]

behdone

عجب جاهای بکری حتما سفر بعدی به اینجا می آیم.