امامزاده یحیی بن زید گنبدکاووس -گلستان

امامزاده یحیی بن زید گنبدکاووس یا به زبان محلی کتول

قرن کیمان(قرن کمان)

یحیی بن زید بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب(ع)

درب ورودی امامزاده یحیی بن زید

یحیی بن زید بن علی بن حسین یکی از چهار پسر زید بن علی است به نقل مشهور وی در سال ۱۰۷ هجری قمری در محله‌ی بنی‌هاشم شهر مکه به دنیا آمد.مادرش ریطه دختر ابوهاشم عبدالله بن محمد حنفیه است. یحیی بن زید در سال ۱۲۵ هجری قمری درگذشت.

زندگینامه یحیی بن زید

یحیی بن زید در قیام و خروج پدرش زید بن علی در مقابل هشام خلیفه حکومت اموی حضور داشته و پس از کشته شدن پدرش در سال ۱۲۱ در کوفه و دفن او، اصحاب و یاران زید متفرق شدند و فقط ده نفر از آنان باقی ماندند، یحیی که وضع را اینگونه مشاهده نمود شبانه از کوفه به نینوا و از آنجا به مدائن رفت و چون حاکم عراق در تعقیب او بودند از مدائن به ری و از ری به سرخس رفت.

پس از مدتی از سرخس به جانب بلخ شتافت و در آنجا بماند تا هشام از دنیا رفت و ولید خلیفه شد. یوسف بن عمر ثقفی حاکم عراق برای نصر بن سیار استاندار خراسان نوشت تا یحیی را دستگیر نماید. نصر نیز یحیی و یارانش را دستگیر نموده و در غل و زنجیر محبوس ساخته و گزارش آنرا برای یوسف بن عمر نوشت.

 

یوسف نیز شرح حال را برای ولید خلیفه اموی نگاشت، ولی ولید دستور آزادی یحیی و یارانش را داد و پس از آزادی یحیی به سرخس و سپس به بیهقی رفت و با هفتاد نفر به جنگ عمرو بن زراره حاکم ابرشهر و ده هزار لشکر او شتافت و در پایان عمرو بن زراره را کشت و بر لشکر او پیروز شد و از آنجا به هرات و از هرات عازم جوزجان شد.

درگذشت یحیی بن زید

نصر بن سیار حاکم خراسان لشکری را به دفع او روانه جوزجان  کرد که جنگ درگرفت ویحیی سه روز و سه شب با ایشان جنگ کرد تا همه یارانش کشته شدند و در پایان کار تیری بر پیشانی او رسید و کشته شد.

سپاهیان نصر سر یحیی را جدا نموده و برای ولید فرستادند و بدن او را برهنه بر دروازه شهر سرپل آویختند و پیوسته بدن او بر دار بود تا حکومت اموی متزلزل و بنی عباس قدرت یافتند.

قیام ابومسلم خراسانی

ابومسلم خراسانی قاتل یحیی و همه کسانی که در قتل او شرکت داشتند به قتل رساند و بدن یحیی را از دار پائین آورده، غسل داد، کفن نموده، برآن نماز خواند و در همانجا او را دفن نمود و تا یک هفته عزای یحیی را به پا نمودند و در آن سال هر کودکی که در خراسان متولد شد نامش را یحیی گذاردند و کشته‌شدن یحیی در سال ۱۲۵ هجری واقع شد.

 

این امامزاده دارای 23150 متر مربع فضای مسقف و شبستان است و در اطراف آن 134 اطاق وزائرسرا وجود دارد. این امامزاده دارای بنای بزرگ و محوطه‌ای وسیع و رواق آیینه‌کاری شده می‌باشد.

اطاق ها وزائرسرای امامزاده یحیی بن زید

در خارج از محوطه امامزاده پارکینگ وسیع و بازارچه‌ای به منظور رفع نیازمندی‌های زوّار و مسافران اعم از صنایع دستی و مواد خوراکی ایجاد شده است.

بازارچه امامزاده یحیی بن زید

از امتیازات این مکان مذهبی وجود محراب گچبری دوره سلجوقی در جوار ضریح ایشان می‌باشد. این امامزاده در شهرستان گنبد کاووس در نزدیکی شهر تاریخی جرجان قرار دارد. گفته می‌شود یحیی بن زید از نوادگان امام حسین (ع) می‌باشد.

وی در زمان یزید با 700 نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و سپاه دشمن را شکست داده و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد.

اقامه نمازجماعت درامامزاده یحیی بن زید

والی خراسان (نصر) همراه 80 هزار سوار از شام و اطراف برای سرکوبی یحیی وارد قریه ارغوان شدند و بعد از سه روز جنگ یحیی و یارانش را به شهادت رساندند.

این مکان از گذشته جزو زیارتگاه‌های چهارگانه ایلات ترکمن یموت به خصوص آتابای‌ها ومردمان منطقه کتول (مزرعه کتول وعلی آبادکتول)بوده است که به آن قرن کیمان یا قرن کمان (gharan kiman)می گفتند وترکمن های آتابای هنگام ییلاق و قشلاق به زیارت آن می‌رفتند.

بازارچه فرهنگی امامزاده یحیی بن زید

سقاخانه امامزاده یحیی بن زید

قبورمتوفیان داخل امامزاده یحیی بن زید

گلزارشهداء امامزاده یحیی بن زید

روحشان شاد ویادشان گرامی

التماس دعا

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 2 نظر / 39 بازدید
ولی الله حاجی کلاته

درود بر شما دوست و هم ولایتی عزیز,چند وقتی است که از سایت و مطالب شما بازدید می کنم.بسیار سپاس از زحمتتون بخاطر درج و اطلاع رسانی عالی شما.واقعا خسته نباشید.[لبخند][لبخند][لبخند][لبخند]

پرویز

نام قرن کیمان یا قرن کمان در اصل قارنکی امام صحیح است که بمعنای امام سیاه پوش یا امام سیاه جامه مشهور است . با تشکر