آبشارخزه ای اوشرشره شفیع آباد-خان ببین

آبشارخزه ای اوشرشره شفیع آباد-خان ببین

آبشار اوشرشره

آبشار اوشرشره یا آبشار خزه ای شفیع آباد دراستان همیشه سرسبزگلستان واقع است. آبشار خزه ای اُشِرشِره یکی از مناطق ناشناخته ای بود که توسط تعدادی از افراد بومی کشف و معرفی گردید.

این آبشار در جنوب روستای شفیع آباد فندرسک و در جنگلی بکر و طبیعی نظر هر بیننده را به شگفتی وا می دارد. ارتفاع این آبشار خزه ای حدود 35 متر است.

روستای شفیع آباد از روستاهای بخش فندرسک و از توابع شهرستان خان ببین در استان گلستان می باشد.این روستا در حاشیه جنوبی و کیلومتر ۵۵جاده گرگان وگنبد قرار دارد. فاصله این روستا از مرکز دهستان ۱کیلومتر ، از مرکز بخش ۳کیلومتر و از مرکز شهرستان ۱۵ کیلومتر می باشد.

 قدمت این روستا با وجود شواهد و سفالینه و خورده شیشه های رنگی قدیمی که بدست آمده ، همچنین به استناد به کتاب تاریخ فندرسک بیش از ۵۰۰ سال می باشد. زبان گویش مردم فارسی و با لهجه فندرسکی اصیل می باشد و قومیت ساکن این روستا فارس می باشد. این روستا تغییرات مهاجرتی ندارد و سکونت دائمی در آن برقرار است.

اسم شفیع آباد با جنگل و چشمه ای به نام دوبراراجین شده است و در تمام فصول سال با جاذبه های خاص پذیرای دوستداران طبیعت است در دل این جنگل باطراوت آبشارهایی چون گوشواره از صخره های طبیعت خدادادی آویز است که به نام های اُتره که با داشتن ۷ طبقه آبشار متوالی یکی از زیباترین مناظر کشور می باشد اما متاسفانه به دلیل نداشتن مسیر هموار از دیدها پنهان مانده است.

لازم به ذکر است آبشاری دیگر که به آن اُگردگرد گفته می شود و در ابتدا مسیر رودخانه واقع در جنگل قرار دارد از مناظر دیدنی دیگر این جنگل است.

فندرسک نام مکانی در ۵۰ کیلومتری شرق گرگان کنونی است که از چندین روستا شامل سعدآباد فندرسک، شفیع آباد، نقی آباد، ... و دو شهر خان ببین و دلند تشکیل شده و معنی این کلمه از دو قسمت فندر که از ترفند که در اینجا به معنی محل دیدن یا دیده شدن و رسک که به معنی محل دیدنسپیدان دژ (قلعه میران) قلعه سپید میباشد.

موفق وسربلند باشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 49 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهاد

سلام پشت درياها هيچي نيست بيخودي قايق نساز آنجا هم رفتم آدمهايش مثل آدمهاي اينجاست دروغگو و پست...سهراب هم دروغ مي گفت.. [گل]

محمدمختومی

سلام و درود بر محمدرضای عزیز خسته نباشید... با تاریخ تمدن قوم ترکمن در عصر باستان به روزم... لطفا تشریف بیاورید... ممنون

نگین شهدای قائم شهر

پویا و باوقار، شهوار می رویم استاده بر مسیر، بیدار می رویم در باغ انقلاب، شاد و بلند و سبز هر روز تازه تر، پر بار می رویم دانش سلاح ما، حق است یار ما از ذکر یاحسین سرشار می رویم *دهه فجر مبارک*

عليرضا

پيامبراكرم (صلى ‏الله‏ عليه ‏و ‏آله) مي فرمايند : اِنَّ اللّه‏َ يُحِبُّ الشّابَّ الَّذى يُفْني شَبابَهُ فى طاعَةِ اللّه‏ِ؛ خداوند جوانى كه جوانيش را در اطاعت از او بگذراند دوست دارد .

mehrsav

حتی خوبترین ادمها صبرشان حدی دارد...

عليرضا

پیامبر اكرم (ص ) فرمودند: من اغتاب مسلما او مسلمة لم یقبل الله صلوته و لا صیامه اربعین یوما و لیلة الا ان یغفر له صاحبه هر کس غیبت مردیا زن مسلمانی را کند، تا چهل شبانه روز نماز و روزه اش پذیرفته نیست ، مگر این که غیبت شونده او را ببخشد. ( بحار الانوار، ج ,75 ص 258 )

حاج پالیز

سلام تصاویری بسیار زیبا و منظره ای بس تماشایی بود و امید که فرصت دیدار از این مکان های زیبا قسمت ما هم بشود.

دختر جنوبی

موفق باشین[گل]

khodai

الهی چون در تو نگرم از جمله تاج دارانم و چون در خود نگرم از جمله خاکسارانم خاک بر باد کردم و بر تن خود بیداد کردم و شیطان را شاد الهی در سر خمار تو دارم و در دل اسرار تو دارم و بر زبان اشعار تو الهی اگر گویم ستایش و ثنای تو گویم و اگر جویم رضای تو جویم الهی اگر طاعت بسی ندارم اندر دو جهان جز تو کسی ندارم . الهی ظاهری داریم بس شوریده و باطنی داریم بخواب غفلت آلوده و دیده ای پر آب گاهی در آتش می سوزیم و گاهی در آب دیده غرق . خواجه عبداللّه انصاری سلااااام....ممنون از حضور سبز شما[گل][گل]