دهکده توریستی وگردشگری افراتخته

 دهکده توریستی وگردشگری افراتخته

 روستای افراتخته
روستای افراتخته از توابع بخش مرکزی شهرستان علی ‏آبادکتول و در 32 کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‏ آباد کتول و در 72 کیلومتری شهرگرگان قرار دارد.

این روستای کوهستانی در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا قرار گرفته است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد.

منزل قدیمی روستای افراتخته

روستای افراتخته درشهرستان علی آبادکتول دراستان همیشه سرسبزگلستان مسیری کاملا"زیبا وازداخل جنگل زیبای زرین گل دارد که تمام مسیر بصورت آسفالت می باشد واین مسیرکاملا"ازدل جنگل می گذردکه مسیری بسیار زیبا ورویایی به خوداختصاص داده است.

روستای افراتخته به صورت دوروستا می باشد که به نامهای افراتخته(ده بالا وده پایین)معروف می باشد که درافراتخته ده بالا تمام ساکنین آن بصورت موقت ودرایام تابستان توسط مردم مزرعه کتول زندگی می کردند که مردم به دلیل رهایی ازگرمای تابستان به این محل کوچ می کردند که اهالی محل به اصطلاح می گفتند (بریم کوه).

حالادیگراین روستای زیبا ودهکده ییلاقی جای خانه های چوبی وقدیمی خودرا به ویلاهای آنچنانی داده ودیگرنمادی از آن مناظر بکر وطبیعی وجودندارد وگذشت آن زمانیکه مردم مزرعه کتول جهت رفاه وآسایش وفرارازگرما به دل این طبیعت ییلاقی پناه می آوردند وحال می بینیم این زمین ها هم نصیب ویلا نشینان شده است

نمی دانم چقدرمتوجه منظورم شدید وشاید هم حوصله شما را بسربرده باشم ولی وقتی امسال درروزسیزده بدربا پسردایی ام جناب حسن پلنگی با خانواده به آن روستای ییلاقی رفته بودیم باورکنید فکر کردیم اشتباه رفتیم چون دیگر خبری ازخانه های چوبی وگلی نبود تا بود فقط منازل ویلایی بود.

جالب اینجاست من چندباربیشترازپسردایی ام به اونجا رفته بودم ودرمسیر راه وتا قبل ازرسیدن از اونجا ونشانه ها وحمام قدیمی ؛مسیر آب چشمه(اوچشمه)منازل خوانین ودوتا درخت بزرگ ماضی وبلوط که دروسط روستا بود تعریف می کردم ووقتی به مقصد رسیدیم دیدم خبری از اونها نیست وگویی به یک دنیای دیگه پا گذاشتیم(افسوس؛افسوس؛وصد افسوس)با این همه تغییر کاربری که تنها نشانه های قدیم همان دوتا درخت مانده است.

بازدیدکنندگان عزیز:

درخصوص روستای افراتخته در همین وبلاگ دو پست کاملترجهت آشنایی با این روستا نوشته ام اگرمایل بودید مطالعه بفرمایید

شادوپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 54 نظر / 334 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قلم

ایام فرخنده ماه رجب و ولادت با سعادت یگانه مرد بی تکرار تاریخ و روز پدر مبارک[گل]

بزم ایلیا

http://s6.picofile.com/file/8185945826/033t.jpg سلام. زندگیتان به طراوت اردیبهشت [گل] ===================== خداوند در وجود انسان توانايي ها و قابليت هاي بالقوه ي فراواني قرار داده است ، که يکي ازمسئوليت هاي انسان در اين دنيا شناخت اين قابليت ها و به فعليت رساندن آنهاست. و کسي که بتواند در وجود خودش، ويژگي هاي بيشتري را کشف کند و بروز دهد ، زندگي زيباترو پربارتري خواهد داشت .

ساکنان آسمان

سلام علیکم میشه تشریف بیارین و پست درخواست عاجزانه رو مطالعه کنین؟ درپناه حق

فرهاد

سلام با نوشته ( چند داستان طنز ) آپم بياي خوشحال ميشم[گل] نصیحت یه شوهر به زنش: هر وقت یه سوسک تو دستشویی دیدی با دمپایی فورا نکوب رو سرش… بی توجه از بغلش رد شو… این کار از صدتا فحش براش بدتره [گل] [لبخند]

زادچهر

ببخشید جناب افراز اشتباه شد پیام قبلی به روزم ----------- گلستان حقا که زیباییهاش بی بدیله

احسان جعفری

سلام جناب افراز عزیز امید که ایام به کام و روزگار بر وفق مراد باشد از معرفی مکان های زیبا و دیدنی ، سپاسگذارم.برایم لذت بخش است که ایران زیبایمان را اینگونه زیباتر می بینم سلامت و تندرست باشید مهربان

تي تي

سلام ممنون تشریف اوردید ...خسته نباشیدوووووروزگار بکام....

حجاب بانو

حضرت محمد (ص) می فرمایند : هر كس دوست دارد خداوند هنگام سختى ها و گرفتارى ها دعاى او را اجابت كند، در هنگام آسایش، دعا بسیار كند. نهج الفصاحه ص 770 ، ح 3023