آزادشهر معروف به شهرشاه پسند

شهرآزادشهر معرف شهرشاه پسند

شهر آزادشهراستان گلستان

شهرستان آزادشهر یکی از شهرستانهای ایران است که در استان گلستان قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر آزادشهر است.

اسامی شهرآزادشهر

نام قدیم این شهر "قره تیکان" می باشد که قریه ای کوچک بوده و گسترش می یابدکه بعدها در زمان پهلوی اول نام این شهر را «شاه‌پسند» می نامند.

درباره شهر آزادشهر گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور می نموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته است می‌دهد و ازاین پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم کم رو به توسعه نهاد.

اماکن گردشگری

پس از انقلاب ۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت که از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امامپارک جنگلی و پارک زیتون تپه که در جنوب شهر بر فراز کوه زیتون قرار داردو آبشار لاشو را نام برد .

موقعیت جغرافیایی

آزاد شهر از غرب به شهرستان رامیان و مرکز استان گرگان متصل می‌باشدشهرستان آزادشهر شهری است که تمام مسافران امام رضا ع از این شهرستان عبور می‌کنند. آزادشهر از شمال به شهرستان گنبد کاووس و ازسمت شرق به شهرستان مینودشت وازجنوب به شهرستان شاهرود و استان سمنان متصل است.

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 1 نظر / 38 بازدید
م .سادین

خلاصه ای از مجموعه : (برسم تاریخ )آزادشهر( کهن باغ، ور جم کرت ) ( ورجم دوره ماقبل توفان جم، رام پهلم دوره کیانی، الم دوره اول اسلامی، شاهسوند دوره تیموری ، شافسند دوره صفوی، شاه پسند دوره پهلوی و آزادشهر دوره معاصر) جستجو برای رسیدن به جایی که نخست ازآنجا آغاز شده ایم . این بازگشت به موطن آغازین حیات آب، گیاه، حیوان، انسان، در ورـ جم قابل اثبات است . .... کهن شهرستان آزادشهر،جغرافياي طبيعي،تاريخي، انسانی و فرهنگی آن کلید اسرارجهان گمشده است جغرافیای طبیعی آن با آثارفسیلی دوران چهارگانه زمین (زردره گسل نرگس چال)یگانه موزه آثارطبیعی چهارونیم میلیاردساله میراث جهانی سیاره آبی! وجغرافیای تاریخی آن رخدادگاه توفان جم ( ورجم کرت ) وجغرافیای انسانی آن، خاستگاه ظهورکوی مرت ( آدم ـ ص) بنام خود به ثبت رسانده است ! ...