قلعه ماران دژتاریخی رامیان-گلستان

قلعه ماران یاقلعه موران دژتاریخی رامیان-گلستان

قلعه ماران(قلعه موران)

قلعه ماران (قلعه میران یا قلعه موران یا دژ تاکی) قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در ۱۲ کیلومتری جنوب رامیان قرار گرفته، از نقاط دیدنی و باشکوه با چشم‌انداز جالب و زیبا است.

در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ، مرکز برخی حکومت‌ها بوده به عنوان مثال گفته می‌شود که قلعه ماران یکی از شهرهای اصلی هیرکانیا در زمان اشکانیان بوده است.

  قلعه موران به دلیل موقعیت مناسب، دژی محکم جهت پناه گرفتن بود. در کتاب‌های بسیاری از این قلعه ذکری به میان آمده است از جمله سعیدی مؤلف کتاب رامیان و فندرسک درباره قلعه ماران (قلعه موران) می‌نویسد: «کوه قلعه ماران بلندترین کوه‌های بخش رامیان و گرگان است.

سر کوه مسطح و مرتع گاو و گوسفند است و چشمه آبی بر سر کوه است که مورد استفاده دامداران است. گندم‌های ذخیره امیرخان سردار (برادر محمد زمانخان) که در چاه‌هایی که در قله است، همانند زغال تا امروز باقی است».

شادوسربلندباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 35 نظر / 60 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نگین شهدای قائم شهر

شعر 22 بهمن یک گل و صد بهار یاد آن روزی که بهمن گل به بار آورده بود و آن زمستانی که با خود نوبهار آورده بود یاد باد آن دل تپیدن‏های مشتاقان یار و آن عجب نقشی که آن زیبا نگار آورده بود عشق را صد رشته جان، در لعل نوشین بسته بود حسن راصد چشم دل، آیینه وار آورده بود از گلستان شهیدان تا به مهرآباد عشق موج دریای زمان، چشم انتظار آورده بود منکران گفتند با یک گل نمی‏گردد بهار لیک ما دیدیم، یک گل صد بهار آورده بود در نگاهش جلوه گل بود و با غوغای عشق در چن هر گوشه‏ای را صد هزار آورده بود

حاج پالیز

سلام اطلاعات مفید و مختصری بود و با تصاویری بسیار زیبا. ممنون از زحماتت.

حاج پالیز

سلام اطلاعات مفید و مختصری بود و با تصاویری بسیار زیبا. ممنون از زحماتت.

mehrsav

هرچه آید به سرم باز بگویم گذرد وای از این عمر که با میگذرذ میگذرد

هه‌ورامان هانه‌به‌رچه‌م

سلام ارجمنددوست؛ بامطالب جدید؛انتشاردومین کتاب اینجانب وتازه های کتاب ومطالب مربوط منطقه هورامان منتظرتان هستیم.

mehrsav

به والدین خود محبت کنید ما آنقدر مشغول بزرگ شدن هستیم که اغلب فراموش میکنیم که آنهاهم دارند پیر میشوند .

نگین شهدای قائم شهر

بيا دو باره پاک کن ، زجاده ها غبار را به عاشقان نويد ده رسيدن بهار را ! تمام لحظه هاي من فداي يک نگاه تو بيا و پاک کن زدل ، حديث انتظار را !

دختر جنوبی

سلام خسته نباشین[گل] موفق باشین اقا محمد رضا افراز

نگین شهدای قائم شهر

افسوس كه نامه جواني طي شد و آن تازه بهار زندگاني دي شد وآن مرغطرب كه نام او بود شباب فرياد ندانم كي آمدوكي شد خیام