روستای افراتخته طبیعت ییلاقی علی ابادکتول

 روستای افراتخته طبیعت ییلاقی علی ابادکتول

اَفراتَخته از روستاهای ییلاقی وجنگلی استان همیشه سرسبزگلستان ایران و دارای جنگل انبوه چند هزار ساله‌است. دهکده افراتخته در جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول واقع شده‌است و دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری است.

مردم روستای افراتخته، در اعیاد مذهبی قربان، فطر و غدیر به جشن و سرور می‏پردازند و در ایام محرم و وفات ائمه به سوگ می‏ نشینند. مردم این روستا مراسم ملی عید نوروز، چهارشنبه سوری، سیزده بدر و شب یلدا را نیز گرامی می‏ دارند.


مراسم ختنه‏ سوران، عروسی‏ های سنتی، سحرخوانی و افطاری‏های گروهی ماه رمضان و عزاداری به شیوه سنتی در ایام محرم از دیگر آیین‏ها و سنت‏های مردم این روستاست.
چهار بیتی خوانی، نوازندگی نی، دوتار و شمشاد از دیگر مراسم متداول در جشن‏ها و عروسی‏ های روستاست.

مسیردوراهی روستای افراتخته بالا وافراتخته پایین


مردم روستای افراتخته به ویژه جوانان، در اوقات بیکاری و فراغت به انجام انواع بازی‏های محلی کشتی، چوب بازی (چلیک بازی)، چرخونک چوبی (گردو بازی)، درنا بازی (مخصوص بانوان)، ریگ بازی، تک (تیله)بازی، هفت سنگ و اشتر قدبازی (نوعی بازی با توپ) می‏پردازند.

استفاده از پوشاک محلی در روستای افراتخته معمول است؛ مردان روستا از کت و شلوار، جلیقه و کلاه پشمی استفاده می‏کنند. زنان نیز، پیراهن‏های بلند، پیژامه و جلیقه بر تن می‏کنند و بر روی روسری معمولاً، پوشش دیگری به سبک زنان عشایر می‏بندند. لباس زنان در جشن‏ها و مراسم عروسی روستا، با انواع زیرآلات و پولک‏های رنگی زیبا تزیین می‏شود.

رویش قارچ درطبیعت افراتخته


صنایع دستی روستای افراتخته عبارتند از:

قالی، چادر شب، سفره پارچه‏ای، دستمال، نمدمالی، چوخا، ساق پیچ پشمی، تور پشتی (کوله پشتی) و انواع وسایل چوبی مانند قاشق، لگن، سطل و خیش چوبی و «دوره» (مخزنی چوبی برای گرفتن کره از ماست).


از انواع غذاهای محلی روستای افراتخته می‏توان به انواع آش، آبگوشت، کباب و انواع خورشت و نان محلی اشاره کرد. عسل طبیعی درختی و انواع مواد لبنی مانند شیر، ماست، کره، پنیر همراه با انواع صنایع دستی از سوغاتی‏های روستا محسوب می‏شوند.

رویش گل درطبیعت افراتخته


دسترسی روستای افراتخته از طریق شهرعلی‏ آبادکتول قابل دسترسی است و جاده‏ای مناسب و آسفالت دارد.در پیرامون افراتخته منطقه شکار ممنوع قرار گرفته‌است که زیستگاه گونه‌های جانوری منحصر به فرد است.

مسیربارانی جاده روستای افراتخته

اندوختگاه‌های سرخدار افراتخته از رویشگاه‌های سرخدار جنگل‌های شمال ایران است که در آن درختان سرخدار با قدمت بسیار بالا به طور انبوه و گاهی نیز به شکل توده‌های خالص روییده‌اندکه سن برخی از این درختان به بیش از هزار سال می‌رسد.

جنگل افراتخته دارای ۱۵۰هکتار از جنگل‌های چند هزارساله‌است. اندوختگاه سرخدار که در حوضه آبخیز زرین‌گل و ۳۰کیلومتری جنوب شرقی علی‌آباد کتول و در مجاورت روستای افراتخته واقع شده به عنوان حوزه شماره ۸۵در تقسیم بندی طرح جامع جنگل‌های شمال کشور به ثبت رسیده‌است.

 نمایی از طبیعت برفی افراتخته

با این حال از سال ۱۳۷۸خورشیدی با تصویب مقامات برای ساخت جاده و ویلا این اندوختگاه طبیعی در معرض خطر قرار گرفته‌است.

باآرزوی توفیق

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 13 بازدید