جنگل توسکستان بهشت زیبای سرزمین گرگان

جنگل توسکستان بهشت زیبای سرزمین گرگان

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان بدون تردید از زیبا ترین جنگل های ایران است. این جنگل در جنوب شرقی گرگان واقع است. جنگل توسکستان یکی از وسیع ترین و زیباترین جنگل های ایران می باشد که در 20 کیلومتری شهرستان گرگان واقع شده است.

روستای توسکستان

روستایی با همین نام در ابتدای این جنگل قرار دارد.جاده ای آسفالته از میان آن می گذرد که انتهای آن شاهرود می باشد.روستای توسکستان یکی از روستاهای شهر گرگان است که در دل جنگل توسکستان قرار دارد.

هم اکنون جمعیت زیادی در این روستا سکونت ندارد و تعداد اندک افرادی که در این روستا ساکن هستند افراد مسن هستند و جوان ترها برای تحصیل و کسب درامد به گرگان مهاجرت کرده اند.

 مسیر این جاده مناظری خواهید دید که قابل وصف نیست ! این جاده مسیری پرپیچ و خم را طی می کند تا این که به بالا ترین نقطه خود ،یعنی منطقه جهان نما برسد.

هرچند این جاده پیچ هایی دارد که هر راننده ای را اولین بار دچار ترس خواهد نمود. اما مناظر دلکش آن و هوای مطبوع ، نسیمی از بهشت به گونه هایتان می نوازد.

این جنگل میان دو رشته کوه واقع است که رودخانه ای پرآب از میان آن می گذرد.هرچه جاده را از میان جنگل به سمت بالا بپیماییم ، درختان تنک تر می شوند به گونه ای که وقتی به جهان نما می رسیم ، پوشش گیاهی تغییر چشمگیری می کند.

درختان توسکا کم کم جای خود را به درختان ارس می دهندوحداقل اختلاف دما از پایین جنگل تا نقطه جهان نما 15 درجه سانتیگراد است.

بنابر این در زمستان به هیچ وجه نمی توان در منطقه جهان نما توقف کرد. البته اگر برف و یخ بگذارد که ما به بالای کوه برسیم. تابستان هوای منطقه بسیار مطبوع و حتی کمی سرد است. 

اما می توان در زیر یکی از درختان شگفت انگیز ارس برای ساعاتی آرمید.البته پس از ساعتی اختلاف دما را احساس خواهید کرد. از منطقه جهان نما تا شاهرود تقریبا جاده سرازیر می شود.

آبشار توسکستان

آبشار توسکستان در26کیلومتری جنوب شرقی گرگان در مسیر جاده گرگان به شاهرود ودر منطقه گردشگری توسکستان قرار دارداین آبشار9کیلومتر بعد از روستای توسکستان به طرف شاهرود واز جاده گرگان به شاهرود حدودا250متر فاصله دارد

تصویر آب بندان توسکستان

بیوگرافی منطقه گردشگری توسکستان

منطقه گردشگری توسکستان در 18کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گرگان از ابتدای روستای زیبای توسکستان تا دشت سرعلی اباد (اول روستای توریستی چهار باغ)  به طول تقریبا  35کیلومتر در امتدادجاده گرگان -شاهرود واقع شده است

جاذبه های طبیعی منطقه:جنگل توسکستان.چشم انداززیبای جاده توسکستان،آبشارتوسکستان

چشمه ساران فراوان،پیست برف بازی سرعلی اباد

جاذبه های تاریخی:کاروانسرای قدیمی قزلق و رباط سفید،گورستان قدیمی خاک عمر

مجتمع های گردشگری موجوددرمنطقه:اردوگاه تفریحی نشاط اموزش وپرورش،مجتمع فرهنگی رفاهی و ورزشی شهدای بهزیستی گلستان

پوشش گیاهی: پوشش قسمت کوهپایه ای و کوهستانی ان جنگل انبوه و پوشش ارتفاعات بالا دست استپی وجنگل اورس میباشد

آب و هوای قسمت کوهپایه ای آن معتدل وسرد و آب وهوای قسمت کوهستانی وارتفاعات آن خشک وسرد ودلپذیر میباشد

با توجه به شرایط اقلیمی واب وهوایی خوب وبی نظیر و وجودجاذبه های طبیعی موجود وگذرجاده زیبای گرگان به شاهرود از قلب این منطقه،مسافران زیادی از سراسر کشور در تمام فصول سال ازاین منطقه زیبا دیدن می کنند

منطقه تفریحی گرمابدشت

گرمابدشت تفرجگاه زیبایی است که در منطقه گردشگری توسکستان قرار دارد وبه خاطر آب وهوای خوب ومطبوع ،مسافران زیادی به این تفرجگاه سر میزنند

منطقه دیدنی سرعلی آباد

 یکی دیگه ازجاهای دیدنی منطقه توسکستان ، سرعلی آباد می باشد این دشت زیبا درضلع جنوبی توسکستان ودرارتفاعات واقع شده است پوشش گیاهی این منطقه استپی ودرختان ان اورس میباشد که جلوه ای خاص به منطقه داده است این دشت زیبا ازغرب به منطقه زیبای جهان نماوازشرق به کوههای چالچالیان وپیگردکوه وازجنوب به رشته کوههای شاهکوه مشرف می باشد

قبرستان خاک عمر

قبرستان قدیمی خاک عمر یکی ازجاذبه های تاریخی منطقه توسکستان می باشد که در ارتفاعات این منطقه واقع شده و سنگ قبرهای قدیمی موجود در این گورستان بیانگر سکونت در منطقه خاک عمر می باشد 

 با تشکر ازوبلاگ نویس محترم(آرک توسکا -جنگل توسکستان)

با تشکر ازوبلاگ نویس محترم(گرمابدشت توسکاستان)

 موفق وسربلند باشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 1 نظر / 26 بازدید
ترانه

سلام.با تشکز از سایت عالیتون.خیلی خوب بود. به امید آبادانی ایران.