جاذبه های طبیعی وگردشگری کردکوی

جاذبه های طبیعی وگردشگری کردکوی
 پارک جنگلی امام رضا

در فاصله حدود 4 کیلومتری جنوب شهر کردکوی در منطقه جنگلی پلنگ پا و در میان درختان انبوه پهن برگ خزری ، پارک جنگلی امام رضا علیه السلام با مساحتی در حدود 54 هکتار قرار دارد . هوای بسیار معتدل و خنک ، درختان سر به فلک کشیده ، فراز و نشیبهای طبیعی جنگل و عبور رودخانه که از وسط پارک می گذرد و همچنین سد بنه شله نیز منظره زیبایی به آن بخشیده است .

در این مکان امکانات رفاهی نظیر جاده آسفالته، آب لوله کشی ، برق ، سرویس بهداشتی و وسایل بازی کودکان و سوئیت و آلاچیق و مهمانسرای اقامتی - پذیرایی موجود می باشد.

 دیوار و شهر تمیشه

محدوده شهر تمیشه از نظر جغرافیای طبیعی در حاشیه جنگل های دامنه شمالی کوهستان البرز جای دارد که دیوار تمیشه از بخش کوهستانی ـ جنگلی شروع و تا خلیج گرگان ادامه دارد.

موقعیت جغرافیایی آن در ۱۳کیلومتری شهر کردکوی و در حدود ده کیلومتری جنوب خلیج گرگان است . از نظر اقلیمی، دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است.

روستای سرکلاته خرابشهر از دهستان چهارکوه بخش مرکزی شهرستان کردکوی در جنوب شرقی و شرق آن قرار دارد و از لحاظ معماری سنتی دارای بافت با ارزش فرهنگی است.

 دهکده ییلاقی دراز نو

درازنو دهکده ای ییلاقی- کوهستانی در بالاترین ارتفاعات کردکوی است که در هر چهار فصل سال به دلیل محیط طبیعی زیبای خود، پذیرای گردشگران و مسافران فراوانی است... خانه های کاهگلی، فضای طبیعی منطقه را جذاب و دیدنی کرده است.

درازنو با قرار گرفتن در رأس قله البرز و سرزمین مرتعی، گل و گیاهان رنگارنگ وحشی و دارویی، جنگل انبوه و سرسبز، وجود آبشار، چشمه، غار یخچال و همچنین به دلیل داشتن چشم انداز زیبا و مشرف به تمامی نقاط جلگه ای از جمله کردکوی، گرگان، خلیج گرگان، میانکاله، بندر ترکمن و... از طبیعت زیبا و از مناطق جالب و منحصر به فرد استان گلستان است.


جاده شاه عباسی

جاده شاه عباسی در دوره صفوی به دستور شاه عباس و جهت دسترسی سریع و راحت کاروانیان جاده های ارتباطی در سراسر ممالک تحت امر احیاء و احداث شده است. ازجمله جاده سنگفرش معروف به جاده شاه عباسی که استانهای گیلان و مازندران را به مرکز شاهی یعنی اصفهان متصل می کرد.
 
در اثر گذشت زمان بخش اعظم این جاده از بین رفته است در استان گلستان در جنوب شهرستان کردکوی بقایای جاده شاه عباسی حدفاصل روستاهای سرکلاته ,سالیکنده , کردمحله, بالاجاده دیده  می شود. 

 
جاده را با قلوه سنگ ,گل, آهک بازسازی کرده اند, و در بین راه چند دهنه پل با مصالح سنگ و آجر (سیکاپل, بز پل) جهت تردد کاروانیان بر روی رودخانه های دائمی و فصلی نیز احداث نموده اند .
 پارک جنگلی

پارک جنگلی کردکوی در چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی این روزها استقبال‌کننده ازگردشگران بسیاری است که برای یافتن لحظاتی همراه باآرامش و استفاده از آب و هوای مطلوب گلستان به این استان سفر کرده‌اند. این پارک تفریحی در منطقه جنگلی پلنگ پا و در میان درختان انبوه پهن برگ خزری قرار دارد تا مسافران و زایران حرم امام هشتم (ع) در مسیر سفر به مشهد از این منطقه زیبا بهره‌مند شوند. شهرستان کردکوی با هوای بسیار معتدل و خنک، درختان سر به فلک کشیده، فراز و نشیب‌های طبیعی جنگل و عبور رودخانه که از وسط پارک می‌گذرد و سد بنه شله منظره زیبایی به این پارک بخشیده است.

ناحیه زیبای پارک جنگلی کردکوی از عناصر گیاهی متنوعی برخوردار است که درختان آن از نوع پهن برگ عمدتا گونه‌های ممرز و انجیلی همراه با گونه‌های راش، بلوط، افرا، توسکا و لرگ تشکیل شده است. درختان ممرز گونه غالب این منطقه از منتهی الیه جنوبی پارک شروع و تا قسمتهای میانی به طرف شمال پارک ادامه داشته و بیش از نیمی از مساحت پارک را می‌پوشاند. ممرز با تنه‌های صاف و کم و بیش استوانه‌ای که قسمت اعظم آنهافاقد انشعاب و پیچیدگی است، طول این درختان تا زیر تاج به دوازده متر می‌رسد

 درخت راش از گونه‌های دیگر موجود در این پارک بعد از ممرز می‌باشد که اکثرا با قطر زیاد در مجاور دره‌های کم عمق خصوصا درحریم دره‌ای که سرتاسر مرز غربی پارک را گرفته، مشاهده می‌شود. درختان انجیلی نیز از قسمتهای میانی تا منتهی الهی مرز شمالی پارک ادامه پیدا می‌کنند، خاک جنگل نیز از نوع قهوه‌ای جنگلی شسته شده است.
     

همچنین وجود دو دره کم عمق در این جنگل باعث شده که پوشش گیاهی متنوع تری بوجود آید، درختان لرگ و توسکا که گونه‌های آب دوست هستند در حریم این دره‌ها بیشتر مشاهده می‌شود و گونه‌های علفی پامچال و بنفشه نیز در این قسمت به وفور وجود دارد. این مکان تفرحی از لحاظ پستی و بلندی، دارای دره‌های بسیار کم عمق بوده و شیب عمومی پارک شمالی و در صد شیب نسبتا کم است.  همچنین این پارک دارای سوئیت، آلاچیق، مهمانسرای اقامتی، رستوران، سالن- های پذیرایی، پارکینگ و ایستگاههای اقامتی موقتی برای استفاده میهمانان می‌باشد. شهرستان کردکوی در غرب استان گلستان با چشم‌اندازهای طبیعی، تاریخی و صنایع دستی زیبا موقعیت گردشگری مناسبی را در استان دارد.

 منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می‌تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد .

این منطقه در جنوب شرقی شهرستان کردکوی است که وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

در این منطقه دهکده‌های ییلاقی قدیمی وجود دارد که از جمله دو روستای کفشگیری و سعدآباد است کفشگیری محله و سعدآبادمحله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است .


               

شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود. همچنین وجود برج   رادکان معروف به "میل رادکان" درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دو چندان کرده است این منطقه که در جنوب شهرستان کردکوی واقع است، گفته می‌شود.

آبشار هفت طبقه

آبشار شادان(هفت طبقه) , ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی در دل جنگلهای بکر و طبیعی دامنه کوه البرز قرار دارد کردکوی در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان گرگان قرار دارد.  
 
آبشار دوآب
آبشار دوآب در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر کردکوی در داخل کوه و در میان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل به منطقه  ای می رسیم که به دوآب معروف است. صدای دلنشین و ترنمی از ریزش آرام آب که از دل کوه و از بلندای طبیعت فرو می ریزد آرام بخش روح و روان هر بیننده ای است.سرفرازوپیروزباشید
محمدرضا افراز-مزرعه کتول
/ 0 نظر / 7 بازدید