بازار نعلبندان قدیمی ترین بازاراسترآباد گلستان

بازار نعلبندان قدیمی ترین بازاراسترآباد گلستان

بازار نعلبندان

بازار نعلبندان در مرکز شهر گرگان و از جنوب به خیابان امام خمینی و از غرب به محله سرچشمه متصل است. نوع ترکیب بافت آن بصورت خطی ( راسته ) است و غالبا به میدان بازارچه متصل می‌شود.

بازار استرآباد در قدیم بر خلاف بازار شهرهای بزرگ مانند اصفهان، تبریز و … سر پوشیده نبوده و دکانها در دو ردیف راسته‌ها با درب‌های تخته ای، تاشو بودند. هر راسته عمدتا متعلق به یک صنف نظیر راسته نجاران، زرگران، دباغان و کفش دوزان بوده است.


این بازار در قدیم غالبا محل عمده فروشی و ندرتا" جزء فروشی بود. مسجد، حمام، تکایا در حاشیه بازار وجود دارند که از آن جمله می‌توان به مسجد جامع ، حمام قاضی و تکایای موجود اشاره کرد.


در کتاب احسن الطوانین آمده است:قدیمیترین بازاراستراباد بازار نعلبندان است. در این بازار که در وسط شهر واقع شده و از میان آن نهر آبی عبور می‌کند.›› مسجد جامع که در جوار این بازار قرار دارد قدیمیترین مسجد شهر است. بر اساس مدارک موجود قدمت این بازار به سال 375 هـ.ق بر می‌گردد.

در حاشیه ورودی کاروانسرایی بنام کربلایی مهدی وجود داشت که این منطقه به نعلبند ( محل نعل زدن اسب‌ها و قاطرها ) معروف بوده است که به احتمال قریب به یقین اسم بازار از آن گرفته شده است. در حال حاضر بازار نعلبندان یکی از بازارهای فعال شهر گرگان به شمار می‌رود.


 بنابه اظهارات تعدادی از نویسندگان ومحققین بازارچه نعلبندان گرگان حداقل بیش از هزار سال قدمت دارد.


 در انتهای وقفنامه شاه طهماسب که متعلق به سال ٩۵٢هجری است از شخصی به نام کربلایی پسر بابا عزیز نعلبندانی نام برده شده و در گزارشی تاریخی متعلق به سال 1232 و زمان فتحعلیشاه نیز به بازارچه نعلبندان اشاره شده است.


اسدالله معطوفی میگوید: راسته‌های شهر استراباد همچون شیرکش، سرچشمه و ....، در گذشته همه به بازار نعلبندان منتهی می شده است.


این نویسنده گرگانی اظهار میدارد: ویژگی دیگر بازارنعلبندان قرار گرفتن آن بین دو دروازه از چهار دروازه شهر فوجرد( پوکرد- حول و حوش امامزاده‌عبدالله فعلی) و بسطام( فلکه کاخ فعلی) بوده است.

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 7 بازدید