سیزده راامسال چگونه بدرکردید؟

سیزده راامسال چگونه بدرکردید؟

سال1394

آیین سیزده بدر :

سیزده‌بدر سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن‌های نوروزی است. در تقویم‌های رسمی ایران این روز روز طبیعت نامگذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی است. برخی بر این باورند در این روز باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند

سیزده بدر درجنگل زرین گل:

جنگل زرین گل،واقع در جنوب شرقی شهرستان علی آباد کتول-ابتدای جاده روستای سیاه رودبار می باشد که فاصله آن ازعلی آبادکتول تاجنگل حدودا"۵کیلومتراست

دردل جنگل نقاط قدیمی وجودداردکه اهالی منطقه کتول برحسب عادت به آن نقاط درروزسیزده مراجعه می کنند مانند پاکوتل ؛؛ایستگاه چوب ؛؛ایستگاه یزدان خان و........که وبلاگ نویس به همراه دیگراعضاء به پاکوتل رفته وتصاویری هم به رسم یابود درصفحه درج کرده که ان شاءالله راضی باشید وشایدهم درسال بعدشمامهمان آنجا باشید.

تصاویری زیبا وبیادماندی ازروزسیزده بدر درجنگل زرین گل

 

تاریخچه سیزده بدر:

پیشینه  جشن نوروز را از زمان جمشید می دانند ؛درباره ی سیزده بدر هم روایت است:

جمشید، شاه پیشدادی، روز سیزده نوروز (سیزده بدر)را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کند و بارعام می دهد و چندین سال متوالی این کار را انجام می دهد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درمی آید و ایرانیان از آن پس سیزده بدر را بیرون از خانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار می کنند .

فلسفه سیزده بدر چیست؟ 

سیزده‌بدریکی از بهترین روزهای نوروز می‌باشد. مردم پس از 12‌روزاجرای جشن سال نو، روز سیزدهم را در دل طبیعت می‌گذرانند.گروهی از مردم معتقدند که برای دور‌کردن نحسی این روز باید از خانه خارج شوند و سیزده بدر کنند تا نحسی روز در طبیعت به در شود. در این روز سبزه‌ها سبز شده را که چند روز اول سال نو مهمان سفره هفت سین بوده به آب روان می‌سپارند.

چه کنیم بااین قلیان که این همه بدآموزی هم داره؟؟؟؟؟

روزسیزده، کمتر کسی در منزل می‌ماند. در ساعت اول روز خیابانها شلوغ و پر‌رفت و آمد است. جنگلها وپارکها مناظر طبیعی اطراف شهر پذیرای میلیونها زن و مردم و جوان و پیر و کودک است. خانواده‌ها با صفا و صمیمیت در کنار هم می‌نشینند و گل می‌گویند و گل می‌شنوند.

وقتی بزرگترها می کشند به جوانها چه باید گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنون دوست خوبم محمد مزیدی(نوش جان)

 درست کردن آتیش جهت پختن کباب توسط امید پلنگی

مادران دیروز؛مادربزرگهای امروز(عمرتون پربرکت)

نکش بابا ؟؟اینهمه از زمونه میکشی بس نیست؟؟؟جواب این جوانها؟؟چه کنیم؟؟؟؟؟؟؟

علف یا سبزه گره زدن:

یکی از کارهای روز سیزده‌بدر، علف گره‌زدن است.در‌مورد سابقه این رسم می‌گویندکه مربوط به فرزندان کیومرث یعنی اولین زوج یا اولین پدر و مادر (مشیه و مشیانه)است. زرتشتیان معتقدند چون این دو با هم ازدواج کردند، دو شاخه «مورد» را گره زدند و پایه ازدواج خود را بنا نهادند و از آن زمان به بعد این رسم معمول گردید.

شادوسربلند باشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 8 نظر / 146 بازدید
جهان پاک

ممنون از اطلاعات جالب و عکسهای زیبا.(هرچند که در مورد نحسی عدد سیزده موافق نیستم.) امیدوارم که همواره دلتان خوش و تنتان سلامت باشد.

احسان جعفری

امان از عادتهای غلط ما ایرانیها. زمانی جوانها با کشیدن سیگار فکر میکردند شخصیت شون بالا میره ولی الان دیگه پیر و جوون همه فکر می کنند قلیون کشیدن بهشون شخصیت میده.

قلم

سه چیز در دنیا بی نظیر است مادر........................................... عکس مادر................................................. سایه مادر روز مادر و زن مبارک[گل][گل][گل]

علی اصغر

سلام محمدرضای عزیز امیدوارم همیشه شادوسبز باشبد

kaka

سلام، سال خوبی داشته باشید تشکر زحمت کشیدین بابت تصاویر[گل]

انسان

سلام...[گل][گل]

behdone

[دست][دست][دست][دست]