آلاچیق ترکمن یادگار تاریخی ترکمن ها

آلاچیق ترکمن یادگار تاریخی ترکمن ها

آلاچیق ترکمن

شاید باتوجه به مشخصه های یک آلاچیق ترکمن، بتوان آن را نوعی زیج یا رصدخانه در نظر گرفت. در واقع برای ترکمن های کوچ نشین اوی فقط یک خانه معمولی نبوده است.


غیر از ساختار سازه ای یک اوی، ترکمن ها برپا کردن آلاچیق را بسیار با اهمیت تلقی کرده و این وظیفه را برعهده افراد باتجربه هر فامیل می گذاشتند.آنها این خانه گنبدی شکل را در جهت شمال و جنوب، و درب اصلی آن را به طرف طلوع خورشیدقرارمی دهند

ویژگیهای آلاچیق

زمانی که نور خورشید در اوج تابستان بر مدار راس السرطان می تابد، یکی از پایه های اوی درست در این مدار قرار می گیرد و در فروردین و مهر که اعتدالین است درست از وسط اوی و از روی ستون دیگری عبور می کند و در انقلابین در اول دی بر روی یک پایه دیگر در قسمت جنوبی تر پایه های یک اوی سایه می اندازد و ترکمن های قدیم از زاویه تابش نور خورشید بر اوی و پایه های آن زمان سنجی می کردند در ضمن از سوراخ بالای اوی یعنی توینوک، ظهور ستارگان و اجرام سماوی را رصد می گردند و زمان کوچ و حرکت و فصل ها و ماه ها را تشخیص می دادند که نیاز به تحقیق بیشتری دارد.


هر آلاچیقی شصت تاریم دارد که فاصله هر کدام درست شش درجه است که در مجموع 360 درجه را نشان می‌دهند. بزرگسالان و ریش سفیدان ترکمن در گذشته با نشستن در داخل آلاچیق ساعات روز و شب را تخمین می‌زدند؛ و با حرکت ستارگان می‌توان زمان ماه، ستاره، خورشید را دقیق محاسبه کرد و با حرکات ماه و خورشید نیز دقیقا ساعات شبانه روز را تخمین زد.


در خصوص آلاچیق های ترکمن محققان پژوهش های بسیاری انجام داده اند، با این وجود اطلاعات بسیار اندکی در مورد کاربردهای نجومی و تقویمی اوی به عصر حاضر رسیده است.

به امید موفقیت

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 13 بازدید