انارترش میوه بهشتی منطقه کتول

انارترش میوه بهشتی منطقه کتول-گلستان

درخت :

انار درخت کوچکی است که ارتفاع آن حداکثر تا 6 متر میرسد و در مناطق نیمه گرمسیری وشمال کشوربه ویژه منطقه کتول می روید. گلهای انار درشت به رنگ قرمز اناری ولی بی بو میباشد. میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ میباشد.

ریشه :

ریشه درخت انار بسته به نوع خاک، اندازه گودال درختکاری، قابلیت نفوذ و ریشه دوانی تا 1.5 متر بطور عمقی یا عمودی را دارا بوده و همچنین تا شعاع 2.5 متر به طور افقی امکان گسترش دارد.

شاخه :

شاخه های انار باریک و معمولاً ناهموارند یعنی با توجه به ارقام گوناگون، دارای خارهائی با تعداد و طول مختلف میباشند. مثلا گونه شیرین شهسوار بدون خار و انار ترش سبز از پر خارترین واریته های انارند.

برگ :

برگ انارهای وحشی نیزه ای کشیده، صاف و براق، کوچک و به ابعاد 3 تا 6 در 1 تا 3 سانتیمتر است. رگبرگ میانی آن سفید و مشخص میباشد،برگهای انار اهلی کامل و فاقد گشوارک یا بن برگ میباشد. برگهای جوان و چند روزه انار حنائی و عنابی رنگند و برگهای کامل آن سبز خوشرنگ و صاف هستند که آثاری از رنگ حنائی نیز در آن جلب نظر میکند.

گل :

گلهای انار درشت ؛بی بو و به رنگهای آتشین یا قرمز مایل به نارنجی می باشدو در برخی گونه های زینتی به رنگ سفید و در برخی نیز به رنگ زرد می باشند. درخت انار 3 نوبت گلدهی دارد

گل های درخت انارترش به گویش محلی منطقه کتول انارتی تی گفته می شود

 

میوه:

 میوه انار کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ میباشد.

خواص:

انار ترش طبع سرد و خشک دارد و انار شیرین تا حدودی معتدل می باشد.

 این انار تقریبا"می توان گفت که بیشتردرمناطق شمال کشور می روید که ازلحاظ شکل ؛اندازه ؛قیافه ظاهری ؛رنگ ؛طعم ومزه آن با بقیه انارها فرق دارد وازآن بعنوان مصرف روزانه ووساخت رب انارترش وناردنگ (نوعی چاشنی غذا)استفاده می کنند

خواص انارترش:

انار چه نوع ترش و چه نوع شیرین آن علاوه بر مصرف خوراکی، در طب سنتی دارای خواص دارویی فراوانی است.

ابوعلی ‌سینا ، پزشک مشهور ایرانی در کتاب 'قانون در طب' خود در باره انار نوشت :

انار ترش صفرا را برکَنَد؛ جریان زائده‌ها را به درون راه نمی‌دهد و بویژه شربتش در این باره بسیار مفید است.

دَم کرده گل انار، بخصوص انار جنگلی و ساحلی که به ' گلنار فارسی ' معروف است به صورت غرغره برای التیام زخم‌های دهان و خون‌ریزی بُن دندان موثر است و دم کرده آن برای درمان اسهال مزمن کاربرد دارد.

نوش جان گوارای وجودتان

محمدرضاافراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 48 بازدید