پونه آرام طبیعت گردشگری زرین گل کتول

پونه آرام طبیعت گردشگری زرین گل کتول

پونه آرام

پونه آرام سیاه رودبار  در دهنه زرین گل شهرستان علی آباد کتول قرار دارد . منطقه پونه آرام در دره ای بسیار زیبا قرار دارد که یکی از دره های بسیار زیبا در فصل پاییز است.

قدم زدن در این مسیر برای دوستداران محیط زیست بسیار جالب بودکه علاوه بر مناظر زیبا می توان با پدیده های مختلفی آشنا شد.

مهمترین پوشش گیاهی این منطقه وجود بزرگترین ذخیره گاه سرخدار است که شهرت جهانی دارد و محافظت شده است.

مساله بعدی شور بودن آب رودخانه است که این پدیده در جنگلهای علی آباد نادر است.دلیل شور بودن آن هم احتمالا به دلیل وجود املاح گچ ونمک در بالا دست است.

مورد بعدی که بسیار جالب است وجود آلو جنگلی است که به راحتی می توان کلی از این آلوها چیدو باآن لواشک وترشی آلو ومربای آلوجنگلی درست کرد.

سُرخدار نام گونه‌ای درخت سوزنی‌برگ  از تیره سرخداریان است

این گونه را می‌توان میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران دانست. از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است.

ذخیره گاه اصلی آن در استان گلستان،پونه آرام است.این درخت در کشورهای دیگر به اسامی مختلفی مشهور است،مثلا در بعضی کشورها به اسم درخت جاویدان نامیده می شود. چون عمر و مقاومت این درخت بسیار زیاد است و چوب هزار ساله و صنعتی دارد.حتی در تنه آن ماده ای وجود دارد که در درمان بیماری سرطان کاربرد دارد.

اما باز هم باید تاسف خورد چرا که این درختها به درستی محاحفظت نمی شوند.گاهی مشاهده می شود که از این درختان برای ساخت خانه یا ساخت وسایل و ابزارات چوبی از جمله قلیان استفاده می شود.یکی دیگر از ذخیره گاههای  سرخدار، دره یخچال روستای ماهیان می باشد که بر اثر آتش سوزی بسیاری از آنها نابود شدند.

 

موفق وسربلندباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 25 بازدید