آشنایی با منطقه کتول وبهشت استان گلستان

 آشنایی با منطقه کتول وبهشت استان گلستان

 منطقه کتول

کَتول قوم اصلی ساکن در منطقه علی آبادکتول و دشت کمالان در استان گلستان است واین منطقه درحد واسط بین منطقه فندرسک و منطقه مَلِک قراردارد.

ییلاقها و قشلاقهای منطقه کتول در دشت کمالان و روستاهای دهنهٔ محمد آباد کَتول و در دهنه زرین گل روستاهایی چون افراتخته وشیرین آبادقراردارد که معنای دهانه (دهنه به معنی دره سرسبز که رودخانه در ان جاریست می باشد) نام دارد

از دیگر ساکنان منطقه کتول می توان به خراسانی ، شاهرودی و سیستانی اشاره کرد ومهمتراینکه مردم این منطقه با وجود قومهای مختلف در آرامش در کنار هم زندگی می کنند.

اقتصاد اصلی منطقه کتول بر مبنای کشاورزی وباغداری و دامپروری می باشد ومحصولاتی که در منطقه کتول کشت می شود در بخش کشاورزی ؛گندم و پنبه و سویا، شالی، گوجه فرنگی، کلم، جو، ذرت، کلزا ودر بخش باغات؛ پرتقال، خرمالو، شلیل و هلو و آلو، ودر ارتفاعات فندق وگردو ودر دامنه زیتون می باشد.

 

از مهمترین محله‌هایی که در علی آبادکتول به گویش کَتولی صحبت می‌کنند محله خارکلاته و محله علی آباد و روستاهای پیچک محله و مزرعه کتول و محمد اباد کتول و شیرنگ و سنگدوین... می‌باشد. در این شهرستان اقوام سیستانی هم زندگی می کنند که گویش آن ها نیز به زبان سیستانی و فارسی است.

 شهر مزرعه کتول

منزل پدرم-ابراهیم افراز

موسیقی مقامی کتول:

چاربیده (چهاربیته) کَله کَش و نی بید ( نِی بیت) منظومه عاشقانه طالب (مشترک با مازندران) و منظومه حماسی عباس گالش ( مشترک با منطقه ملک)

 

صنایع دستی منطقه کتول:

چادرشب بافی ( بُقبند) بقچه بند، سفره بافی، لباس سنتی چوپانی ( چوقا) و صنایع چوب قاشق، لگن (لاک)، چیقه.. در رنگ بندی لباس های کتولی رنگ مشکی به چشم نمی خورد و در صورت فوت همسر، زنان این منطقه سربندهای قرمز رنگ خود را با رنگ سبز یا آبی و در صورت فوت برادر با سربند سفید جایگزین می کنند.

لباسهای محلی منطقه کتول

 

 لباسهای محلی منطقه کتول

دستگاه بافت چادرشب درمنطقه کتول

 زنان منطقه کتول درحال بافت قالی

نمد مالی درمنطقه کتول

 صنایع دستی دیگر منطقه کتول:

ابریشم بافی، سوزن دوزی روی اسفنددان، قاب ساعت، قاب قیچی و کیف آینه، توف بافی (سوزن دوزی با گلابتون)  از جمله رشته های مختلف صنایع دستی در منطقه علی آباد کتول بوده و قدمت صنایع دستی این منطقه بسیار زیاد است.

 

به امید موفقیت وسربلندی

محمدرضاافراز-مزرعه کتول

/ 0 نظر / 87 بازدید