پارک ملی گلستان وجنگل گلستان گردشگاه ملی ایران

پارک ملی گلستان وجنگل گلستان گردشگاه ملی ایران

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که عنوان پارک ملی در ایران را به خود اختصاص داده است. این پارک جنگلی کوهستانی در حوزه استانهای گلستان، سمنان، خراسان واقع شده است. ‏

 آبشار گلستان:

آبشار گلستان در بالادست گردشگاه آبشار در پارک ملی گلستان واقع شده است. ارتفاع آبشار حدود 19/5 متر و دارای آب همیشگی است.

پارک ملی گلستان به دلیل ارزش های بی شمار طبیعی، جنگلهای سرسبز و گونه های متنوع گیاهی و جانوری، از جمله مناطق معدودی است که با معروف ترین پارک های ملی مشابه خود در دنیا، برابری می کند.

پارک ملی گلستان یک محیط طبیعی با آب و هوای روح افزا و دلنشین است که حتی روستاهای زیادی در اطراف پارک ملی گلستان دیده می شود که فعالیت های ساکنین آن ها، بر پایه دامداری و کشاورزی است.

در مجاورت پارک ملی گلستان، دو شهرگنبد کاووس در 55 ‏کیلومتری غرب پارک و شهر بجنورد در115کیلومتری شرق پارک وجود دارد. فاصله زمانی این پارک با شهرگرگان 2ساعت است.

یکی از مناظر دیدنی پارک ملی گلستان، چشمه سارهای متعددی است که در سراسر آن از دل زمین و در میان درختان جنگلی می جوشند و سرازیر می شوندوبه نحوی که بیش از 20چشمه در شمال، جنوب، شرق و غرب پارک جریان می یابد.

پارک ملی گلستان از نظر گوناگونی ارزش ها و کیفیت حفاظت در میان مناطق حفاظت شده کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است. حیات وحش، دشت زیبا، گیاهان وگل های نادر در بخش های مختلف پارک آبشار های گوناگون و ارتفاعات سر سبزه از جمله جلوه های پارک ملی گلستان است .

پارک ملی گلستان منطقه‏ کوهستانی است که در منتهی‏ الیه شرق البرز و جنگلهای شمال کشور واقع شده است.

این منطقه کوهستانی بوسیله دره ه‏ایی که رودخانه مادرسو در آن جاری است و در ابتدا جاده آسیایی بین تنگراه تا دشت قرار دارد به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

مساحت این پارک حدود 92 هزار هکتار است که شامل دره‏ها و چشم‌اندازهای متنوع، منابع آبی متعدد نظیر رودخانه‏ ها، نهرها و چشمه‏ ها و آبشارها است و از تنوع زیستی و ارزشهای اکوتوریستی بسیار بالایی برخوردار است.

تاسیسدر سال 1357 به ‏نام پارک ملی گلستان تحت حفاظت قرار گرفته است. در سال 1977 به‏ عنوان ذخیرگاه زیست‏ کره انتخاب و به پروژه شماره 8 برنامه انسان و کره مسکون یونسکو اهداء گردید.

بلندترین و کوتاه‏ترین: دامنه تغییرات ارتفاعی در این منطقه بین 450 متر و 2411 متر از سطح دریا متغیر است. حداقل ارتفاع پارک در تنگراه و حداکثر آن در قله دیورکجی 2411 متر است.

گونه‏ های گیاهی و جانوری 

تاکنون 69 گونه پستاندار، 150 گونه پرنده، 3 گونه دوزیست و 24 گونه خزندگان شناسایی شده است. تعداد گونه‏ های گیاهی پارک ملی گلستان 1365 گونه است.

از جذابترین جانوران بزرگ پارک پلنگ، خرس، مرال، بز وحشی، شوکا و گراز و از پرندگان زیبای آن مانند هما، دال، عقاب، کبوتر جنگلی و انواع دارکوبها.

فعالیت‏ها و جذابیت‏ های پارک 

تسهیلات برپایی اردو، محلهای اقامت، شانس دیدن حیات وحش ویژه با کسب مجوز، زیبایی های طبیعی، آبشارها و دریاچه‌ها

پارک ملی گلستان دارای جذابیت‏های طبیعی متعددی در چهار فصل است. از جذاب‏ترین  فعالیت‏های پارک تماشای گلها و پرندگان در فصل بهار، پروانه‌ها در تابستان، گاو‌بانگی (مرال) و تماشای قارچ‌ها در فصل پاییز و تماشای گرازها در زمینه برف زمستان است.

موفق وپیروزباشید

محمدرضا افراز-مزرعه کتول

/ 1 نظر / 56 بازدید
نرگس

خوشبحالتون بااین طبیعت...... ماکه درحسرتیم