آفتابگردان خورشید مزارع استان گلستان

آفتابگردان خورشید مصنوعی مزارع استان گلستان

آفتابگردان

تلالو رنگها و رقص نورها همزمان با برداشت آفتابگردان در دشتهای زرد و طلایی استان همیشه سرسبزگلستان چشم هر بیننده و رهگذری را به خود خیره می کند، در این زمان مزارع استان به واقع ستاره باران شده است.

کار کشت وبرداشت محصول آفتابگردان از چندین سال پیش درهزاران هکتار از مزارع استان همیشه سرسبز گلستان کماکان ادامه دارد و گل های زرد رنگ آفتابگردان همانند خورشیدی در مزارع می درخشند.

در استان گلستان آفتابگردان آجیلی و روغنی کشت می شود و همیشه برداشت هزار تن ازاین محصول (آفتابگردان)در این استان درذهن کشاورز ومسئولین پیش بینی می شود و کار برداشت آفتابگردان از شهریورماه دراستان گلستان آغازمی شود و تا پایان مهرماه ادامه دارد.

آفتابگردان گیاهی یک ساله از خانواده گل ستاره ای ها است که تا حدود سه متر رشد می کند .بیشتر مزارع آفتابگردان استان گلستان در مناطق شرقی از جمله مراوه تپه و کلاله وجود دارد

لازم بذکراست کنجاله تخم آفتابگردان هم که پس از روغن گیری باقی می ماند 10 تا 12 درصد مواد ازته دارد و خوراک خوبی برای دام هاست و از تخم آفتابگردان روغن اشباع گرفته می شود که برای پخت و پز مناسب است . 

روش جداکردن تخمه های آفتابگردان

روغن آفتابگردان به دلیل داشتن مقدار زیادی اسید چرب غیر اشباع لینولئیک از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و کنجاله به دست آمده نیز بعد از روغن کشی به دلیل داشتن پروتئین بالا به عنوان مکمل در برنامه های غذایی طیور و دام مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت اصلی آفتابگردان زراعی با انواع وحشی آن وجود طبق‌های بزرگ تر و تعداد ساقه‌های جانبی کمتر در انواع زراعی است. مزارع آفتابگردان همانند گل ستاره ای در مناطق مختلف استان گلستان می درخشند و مناظر زیبا و چشم نوزای ایجاد می کنند، این گلها علاوه بر زیبایی، محصول ارزشمندی نیز دارند.

موفق وپیروز باشید

محمدرضاافراز-مزرعه کتول

/ 4 نظر / 69 بازدید
mehrsav

رسم زمانه است اگر نرم باشی تو را له میکنند اگر خشک باشی تو را میشکنند .

mehrsav

سلام مرسی از مطلب زیبای آفتابگردان خیلی زیبا و قابل استفاده بیان فرمودید پایدار باشید[گل]

علیرضا

عاشق اون کسایی هستم که عاشق زادگاهشونن